This board has been created to share any money saving ideas, tips and hints. Please contribute your thoughts so everybody can economise on their budgets.. This is NOT a selling site.
You can tell the running cost by checking the kwh of the appliance. If it's 2kwh it will use 2 units of electricity per hour on full blast (that bit is important because you can and probably would use on much less than full blast quite often). If you're unit price is 35p then it would be 70p an hour on full. If it was a 1kwh it would be 35p and so on (assuming your E costs 35p an hour but you should check your own tariff).
I bought a gas superser heater you put small gas bottle in the back. That way I can afford to use, and cosy put fire guard in front with kids. Bottle £43 and it lasts me roughly 5 weeks.